Az immerzív virtuális valóságok olvasztótégelye, az XR technológia, a következő évek meghatározó innovatív lehetősége, amely a pandémia alatt is rapid piaci növekedést tud maga mögött. Viszont abban biztosak vagyunk, hogy az XR nem a világot fogja ezáltal megváltoztatni, hanem inkább bennünket.
Az elmúlt években sokat beszéltünk az AR, VR és MR valóságokról, de az elkövetkező években valószínűleg a XR technológia lesz az az innováció, ami a legnagyobb fejlesztői és felhasználói szabadságot biztosítja majd számunkra. A VR-hoz és az AR-hez képest új érzékelési területeket hoz be az immerzív virtuális valóságok megtapasztalásába. A tapintás (haptikus érzékelés*) és a szaglás, illatok érzékelése is része lesz a digitális élménynek, ami a realitással fog vetekedni. A kibővített valóság fejlesztésekbe történő mélymerülés előtt azonban jobb, ha tudjuk, hogy mi is az XR technológia és mit is tud valójában.
Mit jelent az Extended Reality (kibővített valóság)?
A XR technológia alapvetően az összes immerzív technológiát foglalja magában (AR/VR/MR), azonban főként két nagy részből tevődik össze:
- a kiterjesztett valóság (AR) – amelyben a tanuló valódi környezetben van, ahol a digitális információ a tanuló látómezején belül található
- és a virtuális valóság (VR) – amelyben a tanuló teljesen egyedi, új közegbe merül, egy olyan virtuális környezetbe amely elkülönül a fizikai környezetüktől
Már most a fejlesztői körökben teljességgel elfogadott hogy a kibővített valóság (XR) technológia elsődleges tanulási lehetőséggé és képzési eszközzé fog válni a gyártó szektorban, amint megfelelő mennyiségű hardver és szoftver eszköz kerül tömeges elterjedésre, azonban egyelőre ezekre még várnunk kell. A VR headsetek piaca ugyan bővül, az AR azonban egyelőre leginkább mobil eszközünk képernyőjén keresztül érhető el, MR headset-fejlesztés pedig viszonylag kevés van elérhető áron.
Az XR technológia piaca
Ami kiemelten nagy bummot eredményezett az XR technológia piacán, az a pandémia időszaka volt, méghozzá a folyamatos lezárások miatt. A karanténhelyzetben az emberek nem csak egymástól voltak elzárva, de a tapasztalás hétköznapilag megszokott élményétől is. Itt léptek színre az immerzív technológiák és a kibővített valóság fejlesztés, hogy valamelyest visszahozzák azokat az érzéseket és ismerős behatásokat, amelyeket már megszoktunk. Ezeket ugyanakkor egy új szintre emelte számunkra a tapasztalás lépcsőfokán.
A piackutatások alapján az XR piac évi 46,5%-os növekedést fog produkálni; évről évre exponenciálisan nő az összes immerzív technológiába vetett befektetés világszerte. Mivel a kibővített valóság az összes immerzív technológia gyűjtőfogalma és egyszerre jelenti az egy időben történő alkalmazásukat is, így minden AR/VR/MR fejlesztés a kibővített valóság szekrényének egy-egy feneketlen fiókja.
Az XR technológia alkalmazási lehetőségei: a logisztikától a Google Maps-ig
Az eddigi fejlesztési és tesztelési tapasztalatok azt mutatják, hogy az XR technológia nagy ígéretet hordoz a gyártási folyamatok tanulásában és működtetésében, mert csökkenti a kognitív terhelést a tanulóban, lehetőséget biztosít a korlátlan gyakorlásra, és felgyorsítja a tanulást illetve megtöbbszöröződik az ismeretmegtartás az agyi működéssel szinkronban lévő tanulási rendszerek bevezetésével. Az XR technológia egy fontos szegmense tehát a tanulástudományi értékelés, amelyre különösen kiemelten összpontosít.
Alapvetően a munkamemóriánkat, avagy rövid távú memóriánkat terheljük a legtöbb munka vagy tanulási folyamat során. A hosszútávút, mivel abból már egyszerűbben hozzuk elő az elraktározott tudást, nem tudjuk túlterhelni. A rövid távú memóriánkra alapozva kétfajta kognitív terhelést különböztetünk meg a szakirodalomban: a belsőt és a külsőt. A belső az, ami a szükséges információt tartalmazza és a megértéshez járul hozzá, a külső az, ami elvonja a figyelmet, szükségtelen információkat tartalmaz és nem járul hozzá a megértéshez. Ez a munkafolyamatok során feldolgozott külső behatásokra és információhalmazokra is igaz.
Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a magas külső kognitív terhelésű munkakörökben és tanulmányokban az XR technológia a külső kapacitásokat minimálisra csökkentheti, és azokra a szegmensekre tudunk koncentrálni, amelyek valóban fontosak. Ezáltal csökken a hibalehetőség, nő a precizitás. Ez például a logisztikai folyamatokban is nagy előnyt jelent, de ugyanígy más szektorokban is használják már ezeket, így például orvosok képzésében. A navigációs alkalmazások is AR felületekkel bővülnek, ahol a felugró nyilak és táblák mutatják majd az irányt. Így ami igazán elképesztővé teszi a kibővített valóság technológiákat az az, hogy nincs olyan terület vagy szektor, B2B vagy B2C, ahol ne lehetne egy innovatív és lenyűgöző alkalmazást kreálni általa.
Ahogy mondani szoktuk, a jövő előrejelzésének a legjobb módja az, ha feltaláljuk.
Hozd el hozzánk az ötleted, mi pedig megvalósítjuk!
Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy elkezdhessük a közös munkát!
Minden beérkezett érdeklődés kiemelten fontos számunkra, ezért a lehető legrövidebb idő alatt reagálni fogunk.